ГлавнаяУслугиСоциокультурные услугиВыставкиКнижные выставкиВыставки 2005 года

Выставки 2005 года

Кастрычнік

1.10-29.09 "Дзеля сябе, нашчадкаў, будучыні"
Нацыянальная бібліятэка Беларусі: новы будынак — новы этап развіцця
I корпус
1 паверх
3.10-29.10 "Сучасны стан культуры Беларусі"
Да Дня работнікаў культуры
I корпус
2 паверх
3.10-29.10 "Абуджальнік нацыянальнай спадчыны"
Да 75-годдзя з дня нараджэння У.C. Караткевіча — беларускага пісьменніка
I корпус
2 паверх
3.10-29.10 "Старадаўняя музыка Беларусі" І корпус
3 паверх
15.09-29.10 "Беларускі плакат сёння" І корпус
3 паверх
3.10-29.10 "У свеце дзіцячай музыкі"
(з новых паступленняў)
I корпус
3 паверх
10.10-29.10
"Вобразы мілыя роднага краю…" І корпус
3 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Верасень

1.09-5.09 "Хараство жыцця i слова"
Да 100-годдзя з дня нараджэння Пятра Глебкі, беларускага паэта, перакладчыка, вучонага-лінгвіста (1905-1969)
I корпус
3 паверх
1.09-30.09 "Культурная спадчына Беларусі" I корпус
3 паверх
1.09-15.09 "Шляхамі пазнання"
1 верасня - Дзень ведаў
I корпус
1 паверх
1.09-24.09 "Пявучая душа Беларусі"
Да 100-годдзя з дня нараджэння Петруся Броўкі, народнага паэта Беларусі (1905-1980)
І корпус
2 паверх
1.09-30.09 "Нацыянальная бібліятэка Беларусі: новы будынак - новы этап развіцця" І корпус
1 паверх
2.09-30.09 "У свеце дзіцячай музыкі"
(з новых паступленняў)
I корпус
3 паверх
15.09-29.10 "Беларускі плакат сёння" І корпус
2 паверх
5.09-30.09 "Беларуская музыка сёння" І корпус
3 паверх
25.09-30.09
"Няўрымслівасць душы і веліч духу"
Да 75-годдзя з дня нараджэння Уладзіміра Караткевіча, беларускага пісьменніка, перакладчыка, крытыка (1930-1984)
І корпус
2 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Чэрвень

2.06-10.06 "Беларусь на старажытных картах …" лекцыйная зала
3.06-17.06 "Закліканы паэзіяй"
Да 70-годдзя Васіля Зуёнка,
паэта, крытыка, літаратуразнаўца
(Нарадзіўся 03.06.1935)
II корпус
3 паверх
3.06-1.07 Пётр Карлавіч Клот
(1805-1867)
200 год з дня нараджэння рускага скульптара
I корпус
3 паверх
4.06-20.06 "Шчодры плён творчасці"
Да 75-годдзя Сакалоўскага Уладзіміра Лявонцьевіча,
перакладчыка, літаратуразнаўца
(Нарадзіўся 04.06.1930)
ІI корпус
3 паверх
7.06-20.06 "Наша планета Зямля"
(Да Сусветнага дня навакольнага асяроддзя)
ІІ корпус
5 паверх
8.06-17.06 "Шматграннасць таленту"
Да 110-годдзя з дня нараджэння
Ігната Дварчаніна,
паэта, публіцыста, літаратуразнаўца
(1895-1937)
IІ корпус
3 паверх
12.06-20.06 "Талент, адданы народу"
Да 110-годдзя з дня нараджэння
Родзевіча Леапольда Іванавіча,
пісьменніка, драматурга, публіцыста
(1895-1938)
ІІ корпус
3 паверх
15.06-30.06 Вадзім Качан
прэзентацыя фотаальбома
"Фатаграфіі мінулых гадоў"
лекцыйная зала
20 .06-20.07 "Пявучая душа Беларусі"
Да 100-годдзя з дня нараджэння
Петруся Броўкі,
народнага паэта Беларусі
(1905-1980)
ІІ корпус
3 паверх
21.06-4.07 "Мы выбіраем жыццё"
Да Міжнароднага дня барацьбы са злоўжываннем наркатычнымі сродкамі і іх незаконным абаротам
ІІ корпус
5 паверх
27.06-11.07 "Выдатны майстра слова"
Да 80-годдзя Лідзіі Арабей,
пісьменніцы, крытыка
(Нарадзілася 27.06.1925)
ІІ корпус
3 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Май

18.04-1.06 "Культурная спадчына Беларусі" I корпус
3 паверх
25.04-20.05 "Перамога, якая нас яднае"
(60-годдзю Перамогі ў
Вялікай Айчыннай вайне прысвячаецца)
лекцыйная зала
27.04-1.06 "Ніхто не забыты, нішто не забыта"
(Беларускія мастакі аб Вялікай Айчыннай вайне)
І корпус
3 паверх
2.05-17.05 "Да глыбіняў жыцця"
Да 75-годдзя Алеся (Аляксандра Лявонавіча) Петрашкевіча,
драматурга, пісьменніка, публіцыста
(Нарадзіўся 01.05.1930)
IІ корпус
3 паверх
6.05-16.05 "Багацце душы і таленту"
Да 100-годдзя з дня нараджэння
Юркі (Юрыя Паўлавіча) Гаўрука,
паэта, перакладчыка
(1905-1979)
ІІ корпус
3 паверх
11.05-21.05 "Сям’я ў змяняючымся свеце"
(Да Міжнароднага дня сям’і)
ІІ корпус
5 паверх
11.05-10.06 "Майстар рускай музычнай мініяцюры"
Да 150-годдзя з дня нараджэння
Лядава Анатоля Канстанцінавіча,
рускага кампазітара
(1855-1914)
І корпус
3 паверх
17.05-23.05 "Пачынальнік беларускага народазнаўства"
Да 160-годдзя з дня нараджэння
Нікіфароўскага Мікалая Якаўлевіча,
этнографа, фалькларыста
(1845-1910)
ІІ корпус
3 паверх
18.05-23.05 "Заўсёды ў творчым пошуку"
Да 70-годдзя Каўруса
Алеся Аляксандравіча, мовазнаўца
(Нарадзіўся 18.05.1935)
ІІ корпус
3 паверх
23.05-31.05 "З творчай спадчыны"
Да 75-годдзя з дня нараджэння
Цішчанкі Івана Кірылавіча,
фалькларыста, літаратуразнаўца, крытыка
(1930-2001)
ІІ корпус
3 паверх
23.05-3.06 "Шчодры талент"
Да 75-годдзя з дня нараджэння
Гаўрылкіна Леаніда Іванавіча, пісьменніка
(1935-1989)
ІІ корпус
3 паверх
23.05-4.06 "Культурная разнастайнасць - канфлікт і плюралізм"
(Да Сусветнага дня культурнай разнастайнасці
ў імя дыялогу і развіцця)
ІІ корпус
5 паверх
27.05-3.06 "Росквіт таленту"
Да 70-годдзя з дня нараджэння
Кудзінава Уладзіміра Георгіевіча, пісьменніка
(1935-1990)
ІІ корпус
3 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Красавік

1.04-26.04 "Стваральнік рускага рэалізму"
Да 165-годдзя з дня нараджэння Пранішнікава Іларыёна Міхайлавіча,рускага мастака(1840-1894)
I корпус
3 паверх
1.04-19.04 "Разнастайны жанр - мюзікл" I корпус
3 паверх
1.04-20.04 "Беларусь: тавары і паслугі" I корпус
2 паверх
4.03-4.04 "Фактура?!" Выстаўка мастацкіх работ I корпус
лекцыйная зала
7.04-15.04 "На ніве адукацыі і філалогіі"
Да 75-годдзя з дня нараджэння Протчанкі Васіля Ульянавіча, педагога і мовазнаўца (1930-2002)
II корпус
3 паверх
8.04-6.05 "Рэспубліка Беларусь у Арганізацыі Аб’яднаных Нацый: гісторыя і сучаснасць"
(да 60-годдзя членства Рэспублікі Беларусь у ААН)
IІ корпус
5 паверх
18.04-29.04 "Святло БУКВАРА"
Да 70-годдзя Клышкі Анатоля Канстанцінавіча, беларускага пісьменніка, перакладчыка, педагога (Нарадзіўся 16.04.1935)
IІ корпус
3 паверх
20.04-9.05 "Золата і срэбра мелодый"
Да 135-годдзя з дня нараджэння Ферэнца Франца Легара, венгерскага кампазітара (1870-1948)
I корпус
3 паверх
20.04-20.05 "Мінулае, якое нас яднае"
(60-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне прысвячаецца)
І корпус
1 паверх
28.04 - 10.05 "Вернасць прызванню"
Да 60-годдзя Свяжынскага Уладзіміра Мітрафанавіча, літаратуразнаўца, гісторыка (Нарадзіўся 28.04.1945)
ІІ корпус
3 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Сакавік

2.03-8.03 Адкрыццё выстаўкі мастацкіх твораў
"Верую ў жыццё"
Алдамжаравай Маншук Гайнулаўны

(Казахстан)
лекцыйная зала
4.03-10.03 Сцяцко Павел Уладзіміравіч
(Да 75-годдзя мовазнаўца.
Нарадзіўся 05.03.1930)
II корпус
3 паверх
4.03-12.03 Да Міжнароднага жаночага дня
(кніжная выстаўка)
IІ корпус
5 паверх
4.03-4.04 Марыс Равель
(Да 130-годдзя з дня нараджэння
французскага кампазітара.
1875-1937)
I корпус
3 паверх
6.03-31.03 Мікеланджэла Буанароці
(Да 530-годдзя з дня нараджэння італьянскага жывапісца і скульптара.
1475-1564)
I корпус
3 паверх
9.03-18.03 Пархута Яраслаў Сільвестравіч
(Да 75-годдзя з дня нараджэння пісьменніка, краязнаўца.
1930-1996)
IІ корпус
3 паверх
10.03-31.03 "Літоўская дзіцячая літаратура і ілюстрацыі 1990-2004 гг."
(з фондаў Нацыянальнай бібліятэкі Літвыімя М. Мажвідаса)
лекцыйная зала
15.03-26.03 Да Сусветнага дня водных рэсурсаў
(кніжная выстаўка)
IІ корпус
5 паверх
16.03-23.03 Булыка Аляксандр Мікалаевіч
( Да 70-годдзя мовазнаўца.
Нарадзіўся 18.03.1935)
II корпус
3 паверх
21.03 - 7.04 Кірэйчык Іван Аляксандравіч
(Да 70-годдзя з дня нараджэння пісьменніка.
1935-1996)
IІ корпус
3 паверх
23.03 - 14.04 Бурак Леанід Іванавіч
(Да 75-годдзя з дня нараджэння мовазнаўца.
1930-1996)
ІІ корпус
3 паверх
23.03 - 14.04 Рагуля Аляксей Уладзіміравіч
(Да 70-годдзя крытыка і літаратуразнаўца.
Нарадзіўся 25.03.1935)
ІІ корпус
3 паверх
24.03 - 16.04 “Беларусь: тавары і паслугі”
(выстаўка)
І корпус
2 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Люты
8.02-26.02 Міжнародны год мікракрэдытавання
(Тэматычная выстаўка)
II корпус
5 паверх
4.02-01.03 Навуменка Іван Якаўлевіч
(Да 80-годдзя народнага пісьменніка Беларусі)
I корпус
2 паверх
9.02-18.02 Тарас Валянцін Яфімавіч
(Да 75-годдзя беларускага пісьменніка)
II корпус
3 паверх
11.02-18.02 Кусянкоў Мікола (Мікалай Сяргеевіч)
(Да 70-годдзя беларускага пісьменніка)
II корпус
3 паверх
14.02-04.03 Клод Манэ
(Да 165-годдзя з дня нараджэння французскага мастака)
I корпус
3 паверх
15.02-22.02 "Паштовая сувязь на Беларусі"
1120 год з часу першага ўпамінання
аб паштовай сувязі ў
"Аповесці мінулых гадоў"
I корпус
1 паверх
18.02-04.03 Картэс Сяргей Альбертавіч
(Да 70-годдзя беларускага кампазітара)
I корпус
3 паверх
21.02-01.03 Бондар Таіса Мікалаеўна
(Да 60-годдзя беларускай пісьменніцы, перакладчыцы)
II корпус
3 паверх
21.02-21.03 Дзень абаронцаў Айчыны I корпус
3 паверх
24.02-07.03 Барадулін Рыгор Іванавіч
(Да 70-годдзя народнага паэта Беларусі)
I корпус
2 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Студзень
3.01-8.01 Марцэлеў Станіслаў Віктаравіч (1925-2003).
Да 80-годдзя з дня нараджэння вучонага ў галіне гісторыі культуры, члена-карэспандэнта НАН Беларусі, акадэміка Міжнароднай акадэміі інфармацыйных працэсаў і тэхналогій, заслужанага дзеяча навукі Беларусі, лаўрэата Дзяржаўнай прэміі Беларусі (1990г.)
II корпус
3 паверх
3.01-15.01 Іпатава Вольга Міхайлаўна (1945). Да 60-годдзя з дня нараджэння пісьменніцы II корпус
3 паверх
3.01-8.01 Хадыка Уладзімір Марцінавіч (1905-1940). Да 100-годдзя з дня нараджэння паэта і перакладчыка II корпус
3 паверх
3.01-29.01 Тэматычная кніжная выстаўка да 10-годдзя са дня заснавання Сусветнай гандлёвай арганізацыі II корпус
5 паверх
4.01-28.01 Пергалезі Джаванні Баціста (1710-1736). Да 295-годдзя з дня нараджэння італьянскага кампазітара I корпус
3 паверх
10.01-15.01 Карпечанка Васіль Васілевіч (1925). Да 80 -годдзя з дня нараджэння паэта II корпус
3 паверх
5.01-5.02 Элвіс Прэслі (1935-1977). Да 70-годдзя з дня нараджэння амерыканскага кампазітара і выканаўца I корпус
3 паверх
11.01-11.02 Выстаўка да Дня беларускай навукі I корпус
2 паверх
14.01-7.02 Выстаўка твораў Уладзіміра і Паўла Пракапцовых
"Повязь часоў"
I корпус
Лекцыйная зала
17.01-24.01 Пальчэўскі Алесь (Аляксандр Восіпавіч, 1905-1979). Да 100- годдзя з дня нараджэння пісьменніка> II корпус
3 паверх
19.01-11.02 Сяроў Валянцін Аляксандравіч (1865-1911). Да 140-годдзя з дня нараджэння рускага мастака I корпус
3 паверх
20.01-7.02 Зэкаў Анатоль Мікалаевіч (1955). Да 50-годдзя з дня нараджэння пісьменніка II корпус
3 паверх
24.01-7.02 Ракаў Віктар Афанасьевіч (1935 - 2000). Да 70-годдзя з дня нараджэння паэта II корпус
3 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40

Снежань
1
снежня
Тэматычная кніжная выстаўка
да Сусветнага дня барацьбы са СНІДам
II корпус
5 паверх
2
снежня
16.00
Ілюстрацыйная выстаўка
"Беларусь на старажытных картах".
Прэзентацыя кнігі Л.Казлова
"Беларусь у працах польскіх
картографаў XVI-XX стст."
Нацыянальная бібліятэка Беларусі,
лекцыйная зала
3
снежня
Тэматычная кніжная выстаўка
да Міжнароднага дня інвалідаў
II корпус
5 паверх
5
снежня
Рыгор Восіпавіч Няхай
(Да 90-годдя з дня нараджэння беларускага пісьменніка.
1914 - 1991 гг.)
II корпус
3 паверх
5
снежня
Віктар Сцяпанавіч Трасцянскі
(Да 80-годдзя беларускага пісьменніка.
Нарадзіўся ў 1924 г.)
II корпус
3 паверх
10
снежня
Тэматычная кніжная выстаўка
да Дня праў чалавека
II корпус
5 паверх
12
снежня
Зінаіда Яўгенаўна Серабракова
(Да 120-годдзя з дня нараджэння рускага мастака.
1884 - 1967 гг.)
I корпус
3 паверх
17
снежня
Выстаўка, прысвечаная
80-годдзю беларускага кіно
I корпус
2 паверх
21
снежня
Іван Гаўрылавіч Чыгрынаў
(Да 70-годдзя з дня нараджэння беларускага пісьменніка.
1934 - 1996 гг.)
II корпус
3 паверх
21
снежня
16.00
Дабрачынная акцыя
"Калядны маскарад"
Нацыянальная бібліятэка Беларусі,
лекцыйная зала
24
снежня
Алесь Дудар
(Аляксандр Аляксандравіч Дайлідовіч)
(Да 100-годдзя з дня нараджэння беларускага паэта, крытыка, перакладчыка.
1904 - 1937 гг.)
II корпус
3 паверх
25
снежня
Таццяна Піліпаўна Сцяшковіч
(Да 100-годдзя з дня нараджэння беларускай мовазнаўцы.
1904 - 1986 гг.)
II корпус
3 паверх
30
снежня
Дзмітрый Барысавіч Кабалеўскі
(Да 100-годдзя з дня нараджэння рускага кампазітара.
1904 - 1987 гг.)
I корпус
3 паверх

Даведкі па тэлефоне 226-18-40